Beauty is in the Nature


Wiesz co Ci leci z kranu?

Nie wiem czy też zwróciliście uwagę, ale w wielu miejscach w stolicy pojawiły się nowe wodopoje z kranówką do picia. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być obsługiwane zarówno przez dorosłych oraz dzieci, jak i przez osoby niepełnosprawne. U ich podstawy znajdują się miski na wodę dla zwierząt. Uważamy, że jest to świetny projekt, który pozwoli zmniejszyć ilość kupowanych napojów w plastikowych opakowaniach oraz pomoże uniknąć odwodnienia osobą starszym, których to często zaskakuje pogoda w słoneczne, gorące dni. Z tego względu chcielibyśmy przypomnieć o tym, że woda kranowa w Warszawie jest zdatna do spożycia.

 • Skąd pochodzi woda z kranu?

 • Odpowiedź zależy od części Warszawy. Dwa największe zakłady oczyszczania wody -
  Filtry oraz Praga, czerpią wodę z Wisły. Jest ona pobierana 7 metrów spod dna rzeki. Zaopatrują one większość miasta. Północna część Warszawy zaopatrywana jest przez Zakład Północny, który pobiera wodę powierzchniową z Jeziora Zegrzyńskiego. Dzielnice Wawer oraz Wesoła korzystają z własnych ujęć głębinowych.

  Post 13

 • Jak wygląda proces uzdatniania wody?

 • Pobrana woda ma charakterystyczny zapach (oraz smak, ale tutaj wierzymy na słowo innym), jest to spowodowane wysoką zawartością związków żelaza (Fe) i manganu (Mn). W pierwszej kolejności do wody wpuszczana jest odpowiednia ilość tlenu, która wchodzi z nimi w reakcję, której produktem są tlenki, wytrącane w postaci osadu.

  Następnie usuwane są większe cząsteczki, które pod wpływem własnego ciężaru opadają na dno. Jest to etap sedymentacji.

  Zanieczyszczenia, które są rozpuszczone w wodzie odpowiedzialne są za mętność i barwę. Stosowane są dwa sposoby ich usunięcia.
  W procesie
  koagulacji i sedymentacji: Poprzez specjalny ruch wody wywoływany przez pulsatory, trudno opadające cząsteczki łączą się ze sobą, nabierając wspólnej masy i stając się większe opadają na dno, skąd mogą być usunięte.
  W procesie
  koagulacji i flotacji: Do wody wpuszczane są mikropęcherzyki, które przyczepiając się do zanieczyszczeń unoszą je na powierzchnię. Powstały dywan, jak kożuch na mleku, jest następnie usuwany.

  Kolejny etap stanowi przepuszczanie wody przez filtr składający się z piasku kwarcowego oraz żwiru. Usuwana jest tutaj reszta zawiesin oraz związków żelaza i manganu. Woda przepływa z prędkością 5-7 m/h. Ten etap trwa około 30 minut.

  Do przefiltrowanej wody wpuszczany jest ozon (O3), który rozbija materię organiczną na mniejsze kawałki.

  Drobne kawałki organiczne łatwiej wychwytywane są przez węgiel aktywny, który cechuje silnie porowata powierzchnia. Złoża węglowe są regularnie oczyszczane, aby zachowały swoje właściwości. Ten etap trwa około 24 minut. Z tej właściwości węgla korzystają liczne kupne filtry do podręcznych butelek.

  W ciepłe miesiące zmniejsza się poziom tlenu w wodzie. Z tego powodu w lato na tym etapie uzdatniania wody, jest ona dodatkowo natleniana, aby przywrócić warunki dla korzystnych mikroorganizmów oraz kolejnych procesów oczyszczania.

  Ostatnim etapem usuwania zanieczyszczeń jest proces filtracji powolnej. Cała woda ponownie przechodzi przez filtr złożony z piasku, żwiru oraz dodatkowo węgla aktywnego. Tym razem woda przepływa z prędkością 10-20cm/h. Ten etap trwa aż godzinę! Tak przygotowana woda jest zabezpieczana drobną ilością środka do dezynfekcji, aby nie została skażona w drodze do naszych kranów.

 • Jeśli proces uzdatniania wody jest tak skomplikowany, to ile wody można dostarczyć dziennie?

 • Na stronie miejskiego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji w Warszawie, możemy znaleźć informację, że dziennie uzdatnianiu podlega ponad 330 milionów litrów wody.


 • Dlaczego warto pić wodę z kranu?

 • Jest kilka powodów, dla których warto jest pić kranówkę. Już wiemy, że jest bezpieczna do picia. Zawiera podobną ilość minerałów (około: 13mg/l Mg, 53mg/l Na, 74mg/l Ca) jak popularne wody dostępne w sklepie (około: 6mg/l Mg, 10mg/l Na, 42mg/l Ca)*. Nie produkujemy dodatkowych odpadów. Gdyby to wszystko nie było już dość przekonujące, to woda z kranu w porównaniu do wody butelkowanej jest nieporównywalnie tańsza!

 • Dodatkowo!

 • Pamiętajcie, że wodę z kranu można zamawiać w coraz większej ilości restauracji. We Francji jest to coś tak oczywistego, że nie trzeba o nią prosić, jest ona podawana do każdego posiłku. Niestety zdarzało się nam spotkać z negatywnym odbiorem przez obsługę różnych punktów gastronomicznych. Zamiast się denerwować, należy spokojnie informować tych, do których ta informacja jeszcze nie dotarła. Z tego powodu zamieszczamy łatwy do podzielenia się kod QR na dole tego postu. A Wy pijecie już Warszawską Kranówkę? :)

  frame-2

  *Informacje do porównania są wartościami uśrednionymi dla trzech oczyszczalni w Warszawie, dane pochodzą z roku 2018, a ich źródłem była strona miejskiej oczyszczalni wody (https://www.mpwik.com.pl/view/informacje-dodatkowe); przykładowa woda butelkowana, była wybrana na podstawie własnych obserwacji najpopularniejszej wody kupowanej przez znajomych, jej nazwa nie została podana, aby nie wskazywać palcem pojedynczej firmy, dane pochodzą z roku 2014, a ich źródłem jest artykuł ze strony konsumentalisty (http://www.konsumentalista.pl/woda-ktora-wybrac/)


  Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies). Pozostając na stronie, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj więcej tutaj