Beauty is in the Nature


5 wskazówek na bezbolesne wprowadzenie elementów Zero Waste do domu

Czym jest filozofia „Zero Waste”?
Jest to postępowanie mające na celu unikanie przedmiotów jednokrotnego użytku oraz zastępowanie ich odpowiednikami, które starczą na dłużej. Mogą to być:
  • Słomki plastikowe
  • Sztućce i talerzyki jednorazowe
  • Pokrywki na kubki w kawiarniach
  • Tanie ubrania niskiej jakości

Czy to oznacza, że używanie jednorazowych przedmiotów jest nieetyczne?

Absolutnie nie! W dzisiejszych czasach całkowite uniknięcie plastikowych opakowań jest niemożliwe. Często nawet świeże warzywa i owoce są w sklepach pakowane w jednorazowe opakowania. Ważne jest jednak to, aby przeciwdziałać nieprawidłowemu wykorzystywaniu materiałów, które negatywnie wpływają na planetę oraz w miarę możliwości zmniejszyć objętość produkowanych odpadów. Niektóre rozwiązania traktujemy jako coś oczywistego, ponieważ od zawsze były nam tak prezentowane.
Dlatego przedstawiamy 5 pomysłów jak można wprowadzić formułę Zero Waste do naszych domów, bez niepotrzebnego stresu czy wyrzeczeń.

Post 2

1. Większe opakowania to mniej plastiku na taką samą ilość chronionego produktu

Kupując większe opakowania dostępnych produktów w sklepie zmniejszamy ilość użytego materiału do opakowania takiej samej ilości zawartości. Większe paczki często okazują się tańsze w przeliczeniu na identyczną wagę. Nadmiar jedzenia można zamrozić lub podzielić się z sąsiadami i przyjaciółmi. Dodatkowo posiadając zapas w domu zmniejszamy częstotliwość wypraw do sklepu. Jest to jednoczesne zwycięstwo dla naszego czasu, portfela oraz planety.

2. Własny kubek do kawiarni

Coraz częściej możemy spotkać promocje w kawiarniach oferujące tańszą kawę dla klientów, którzy przyniosą własny kubek.
To wcale nie oznacza, że zapominając własnego pojemnika z domu jesteśmy zmuszeni pożegnać się z kawą na mieście. Same kubki najczęściej wykonywane są z papieru powleczonego specjalną warstwą poprawiającą wytrzymałość. Czas rozkładu tak zmodyfikowanego papieru w środowisku może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, przez co sytuacja nie jest jeszcze taka zła. Pokrywki powstrzymujące przed wylaniem powstają jednak z plastiku, którego czas rozkładu w środowisku wynosi od stu do nawet tysiąca lat! Rezygnując z niej, możemy cieszyć się codzienną dawką kofeiny, nawet gdy zapomnimy o swoim naczyniu.

3. Własna torba na zakupy


Jest to juz popularny symbol ruchu Zero Waste, jednak czy słusznie? Łatwo można wpaść w pułapkę związaną z zamianą toreb plastikowych na liczne torby wielokrotnego użytku, bez zmian nawyków. Szybko może się okazać, że wylądujemy z całą szafką składanych toreb w kuchni, o których znowu zapomnimy idąc na następne zakupy. Idea wykorzystywania takich toreb jest słuszna, jednak posiadając nadmierną ich ilość, pozytywny wpływ takiego działania zostaje zniwelowany. Na przeciw temu problemowi wyszła akcja „Torby Bumerangi”. Polega ona na organizowaniu punktów, gdzie każdy potrzebujący może bezpłatnie zaopatrzyć się w taką torbę oraz miejsce, do którego można przynieść swoje nieużywane sztuki. Akcja powstała w 2013 roku w Australii i zagościła już w naszym kraju.

4. Mniej, ale lepiej


Kolejna porada powinna Wam się spodobać! Chciałbym podzielić się swoim przemyśleniem na temat kupowanych ubrań. Osobiście ostatnio zmieniłem swoje podejście do garderoby i zarówno w życiu codziennym, jak i w mojej szafie stopniowo wprowadzam minimalizm - prawdopodobnie opowiem o nim w następnych postach. Oddałem sporą część swoich ubrań, w których nie czułem się świetnie, osobom potrzebującym. Zostawiłem tylko te ubrania, które mogę nazwać swoimi ulubionymi. Zaskakująco w mojej kolekcji pozostały ubrania lepszej jakości, które lepiej zniosły kolejne cykle prania i prasowania. Kilka basic’ów dostanych na święta dwa lata temu nadal mają się nieźle, w czasie kiedy pozostałe koszulki zakupione po okazyjnej cenie ze sklepu, który również sprzedaje artykuły spożywcze, musiały być już dwukrotnie wymieniane . W długoterminowym rozliczeniu wydajemy na nie tyle samo, albo i więcej niż za ubrania lepszej jakości. Dodając do tego czas zaoszczędzony na wyprawach do sklepów i ilość zaoszczędzonego miejsca w domu, kupienie tego ładnego płaszcza z wystawy może faktycznie okazać się inwestycją, a nie spełnieniem chwilowej zachcianki.

5. Materiałowe serwety na stół


Ostatnia porada również pozwoli zaoszczędzić parę złotych i pomoże zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Prawdopodobnie cześć z Was już ją nawet stosuje. Za każdym razem kiedy przygotowujemy stół dla oczekiwanych gości w domu, używamy serwet aby udekorować stół. Logicznym rozwiązaniem byłoby kupno znacznie tańszych serwet jednorazowych, które możemy zmieniać sezonowo względem kolorów i wzorów. Zastąpienie ich jednak odpowiednikiem wielokrotnego użytku, który na start jest droższy, zwraca się dosyć szybko. Grubość i jakość materiału robi większą różnicę na stole, niż się wydaje w sklepie i jeszcze lepiej uzupełnia wystrój każdego stołu. Zysk dla środowiska, względem zmniejszenia ilości śmieci jest miłym dodatkiem.

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies). Pozostając na stronie, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj więcej tutaj