Beauty is in the Nature


Czym jest minimalizm?

Określenie minimalizmu wywołuje w ludziach różne, często bardzo odmienne skojarzenia oraz emocje. Część z nich może założyć, że chodzi o to, aby ograniczać się w życiu codziennym i nie korzystać ze wszystkich dobrobytów, które nas otaczają. Prawda jest zupełnie inna. Minimalizm to podejście do życia, które próbuje wyciszyć, jakże popularne w dzisiejszych czasach, pożądanie do rzeczy materialnych oraz skupić naszą uwagę na tym co naprawdę jest ważne.
Na przykład:

 • Nasze telefony nie powinny wymagać wymiany na nowe, tylko dlatego, że wyszedł nowszy model. Jeśli jego funkcje nam wystarczają, to spokojnie może nam służyć nawet kilka lat. W między czasie pewnie trzeba będzie wymienić baterię na nową, ale to mniejszy wydatek niż nowy telefon i mniejszy wpływ na środowisko!
 • Nie kupować kolejnych ubrań tylko dlatego, że są na promocji. Kupując nową rzecz dobrze jest jednocześnie pozbywać się jednej starej, której to miejsce zastępuje nowa. Oczywiście zamiast wyrzucać do kosza, polecamy wykorzystać stare ubrania na ściereczki do czyszczenia domu lub oddać osobą potrzebującym. Sprzedaż online też jest dobrym pomysłem, aby odzyskać kilka groszy!
 • Zamiast pracować kolejny dzień w tygodniu, żeby spłacić kredyt na ten luksusowy i szpanerski samochód, mieć więcej czasu dla Rodziny.

 • Nie ma gotowej formuły, która działa dla wszystkich. Dla każdej osoby inne rzeczy mają odmienną wartość i znaczenie. Ja swoją przygodę zacząłem w garderobie. Niedawno przyszedł czas na wymianę wieloletniej i rozpadającej się szafy na coś nowego. Postanowiliśmy z Gosią zaprojektować nowe dokładnie na miarę naszych potrzeb w systemie modułowym. Dobrze zaprojektowane przechowywanie ubrań pomaga mi utrzymać rozsądną ilość ubrań. Nie chcę kupić ubrania, które nie zmieści się do mojej szafy. Z tego względu posiadam mniej ubrań, ale wszystkie są lepiej przemyślane i są to moje “ulubione” ubrania!

  Ktoś słysząc to, mógłby powiedzieć, że nie mógłby być minimalistą, ponieważ na przykład ma ogromną kolekcję płyt winylowych i nie mógłby się ich pozbyć.
  W tym właśnie rzecz, że jeśli coś ma dla kogoś dużą wartość to jak najbardziej powinien to zatrzymać, lecz pozbyć się tego co nie ma takiego znaczenia. W minimalizmie nie chodzi o to, aby posiadać jak najmniej, lecz o to aby świadomiej podchodzić do rzeczy materialnych.

  Post 8

  Idea minimalizmu nie kończy się w naszej szafie czy garażu. Jeśli chcielibyście dalej zgłębiać ten temat, polecam
 • Książkę o cyfrowym minimalizmie od Cal’a Newport’a
 • Trudne wyzwanie na 30 dni od "The Minimalists"

 • Dajcie znać na naszym
  Instagramie czy chcielibyście więcej postów w tej tematyce?

  Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies). Pozostając na stronie, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj więcej tutaj