Beauty is in the Nature


5 sposobów na zmniejszenie zużycia prądu

Korzyści płynące ze zmniejszenia naszego zużycia prądu są podwójne. Z jednej strony zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko, z drugiej zaś pozwala to nam zaoszczędzić pieniądze na rzeczy naprawdę ważne, jak nowe doświadczenia z bliskimi czy odkrywanie nowych naturalnych kosmetyków z naszym pudełkiem. (Podobno autopromocja to nie wstyd ☺️)
Dlatego proponujemy wam pięć sposobów na zmniejszenie zużycia prądu.

Post 12

#1 Wybieraj tablet zamiast komputera
Jestem bardzo szczęśliwy, będąc posiadaczem zarówno tabletu, jak i komputera. Oba sprzęty są mi potrzebne i są bardzo eksploatowane. Zmieniłem jednak do nich podejście i przez zdecydowaną większość czasu pracuje, uczę się oraz czytam na tablecie. Okazuje się, że jego pobór mocy jest znacznie mniejszy od przeciętnego laptopa, a co dopiero komputera stacjonarnego! Przez co, pisząc ten artykuł i doszkalając się naukowo zużyłem mniej prądu i zamiast siedzieć w domu, w przerwie mogłem spacerować po Bemowie, a później warszawskich Włochach.

Przykładowe zużycie prądu, przy założeniu średniej ceny kWh = 0,70zł
Naładowanie tabletu ~ 36Wh* i starcza na 10h używania = 0,0252zł
Naładowanie laptopa ~ 129Wh* i starcza na 8h używania = 0,0903zł

1h tabletu vs 1h laptopa
0,00252zł vs 0,0112875zł

Jedna godzina używania laptopa zużywa 448% więcej prądu od tabletu!


#2 Sprawdź temperaturę swojej lodówki
Jaka temperatura jest w twojej lodówce? Większość z nas nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, a warto, ponieważ jest to ciekawe miejsce na oszczędności. Zadbajmy więc, aby nasza lodówka nie chłodziła do niepotrzebnie niskiej temperatury. Zgodnie z zaleceniami FDA** temperatura w lodówce powinna wynosić 4 stopni C lub mniej, a w zamrażalniku -18 stopni C lub mniej.
Dodatkowo należy ustawić lodówkę tak, aby miała trochę wolnego miejsca wokół siebie oraz aby jak najmniej energii słonecznej na nią padało, aby się nie rozgrzewała niepotrzebnie w słoneczne dni.

#3 Wstawiając czajnik na ciepły napój, napełniaj go szklankami, zamiast pod kranem
Czasem trudno jest oszacować ile dokładnie wody potrzebujemy w czajniku, aby przygotować ciepły napój. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli jest ich więcej niż zazwyczaj. Zamiast wlewać dla bezpieczeństwa większą ilość, proponuje napełniać czajnik szklankami, w których później będziemy zaparzać napoje. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, gdzie musimy ponownie wstawić czajnik, ponieważ zabrakło wody na pół ostatniego kubka, lub marnowania energii na ogrzanie wody, z której nie skorzystamy. Dodatkowo, przy mniejszej ilości wody, czajnik powinien ją zagotować w krótszym czasie, przez co szybciej będziemy mogli cieszyć się ulubionymi ziółkami i herbatami.

#4 Zadbajmy o przytulne oświetlenie
Nie chciałbym rozpisywać się nad korzyściami przejścia na żarówki LED’owe, ponieważ jest to już wiedza powszechna. Zakładając, że wszyscy używamy już takich rozwiązań, to równie istotne jest posiadanie możliwości stopniowego rozświetlania pomieszczenia. Zadbaliśmy o to w naszej kuchni. Do doświetlenia blatu kuchennego zamontowaliśmy podszafkową listwę ledową. Po przeciwnej stronie kuchni znajduje się fotel do czytania oraz stanowisko pracy przy biurku. W tym miejscu postawiliśmy lampę stojąca do czytania drukowanych książek. Kiedy potrzebujemy więcej światła, centralnie na suficie znajduje się punkt świetlny z jasną żarówką. W zależności od potrzeb możemy w rożny sposób rozświetlać pomieszczenie, przez co nie jesteśmy zmuszeni za każdym razem włączać głównego światła, które zużywa najwięcej energii.

#5 Wyłączmy piekarnik przed czasem
Ostatnim sposobem na zmniejszenie zużycia prądu jest propozycja wyłączenia piekarnika przed czasem. Jeśli nie otworzymy drzwiczek, temperatura w środku pozostanie przez pozostały czas pieczenia na podobnym poziomie, a piekarnik nie będzie zużywał dodatkowej energii na precyzyjne utrzymywanie temperatury.

* - dane z artykułu zdnet (How much does it cost to charge an iPhone for a year? | ZDNet)
** - zalecenia FDA (Are You Storing Food Safely? | FDA)

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies). Pozostając na stronie, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj więcej tutaj