Beauty is in the Nature


Ironia współczesnego zwiedzania świata

Ile razy słyszymy, że warto odwiedzić pewny zakątek naszej planety, aby go zobaczyć zanim zniknie na zawsze? Globalne ocieplenie trwa, lodowce nadal się topią, poziom oceanów rośnie, a przez co część naszej planety prędzej czy później znajdzie się pod wodą.

Post 16

Jednak przed taką wyprawą powinien się odezwać dodatkowy głos rozsądku, który przypomni nam, że spełnienie takiej zachcianki przyczyni się i przyspieszy proces niszczenia świata. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, nie możemy być blisko wszystkich miejsc wartych odwiedzenia. Najpopularniejszym sposobem podróży długodystansowej jest oczywiście przelot samolotem. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to tylko jedna wycieczka do roku i ile szkody może to faktycznie przynieść. Jednak podobnie jak z innymi zachowaniami, powinniśmy pamiętać, że jest to rodzaj mechanizmu obronnego naszych poglądów i spójności naszej osobowości.

„To tylko jedna słomka" ~ pomyślało 8 miliardów ludziJak można jednak opisać wpływ przelotu samolotem, w taki sposób aby można było o tym porozmawiać oraz aby taka informacja była dla wszystkich zrozumiała? Podając dane odnośnie litrów spalonego paliwa, czy kilogramów emitowanego dwutlenku węgla trudno byłoby umieścić ten wpływ do znanej nam skali wielkości. (Przynajmniej wiem, że ja miałbym z tym problem!)
Z pomocą przychodzi artykuł opublikowany w 2016 roku w czasopiśmie Science*, przez dwóch klimatologów. Powiązali oni wartości emitowanego CO2 wraz z ilością tropiącego się lodu.

Możemy w nim przeczytać wniosek mówiący, że z każdą toną (1000 kg) emisji CO2 tracimy około 3m2 powierzchni lodu! Za pomocą strony atmosfair.de, możemy oszacować ilość emitowanego CO2 podczas lotu.
Przykładowo:
  • Lot w jedną stronę
  • Dla jednej osoby
  • Klasa ekonomiczna
  • Lot z Warszawy (Okęcie) do Londynu (Heathrow).
Wytwarza ponad 300kg CO2. Jest to 90cm2 lodu. Nie wydaje się to być dużo, jednak jest to już widoczna dla naszych oczu zmiana.
Takie obliczenia mogą łatwo urosnąć do ogromnych wartości. Oto inny przykład:
  • Wylot 4 osobowej rodziny
  • Lot z Warszawy (Okęcie) do Egiptu (Cairo Int’l)
  • Tam i z powrotem
Wytwarza już ponad 5,500kg CO2. Odpowiada to 16,5m2 lodu - ponad połowa kawalerki!

Oczywiście nie uważam, że podróże samolotem i zwiedzanie świata to zło wcielone. Sam podczas szukania informacji zdziwiłem się tymi wartościami. Dlatego warto zdać sobię sprawę z niosących takim podróżom konsekwencji dla naszego otoczenia i jeśli zdecydujemy się na dany przelot, wprowadzić pewne działania zmniejszające ich zły wpływ. Jest to jednak temat na kolejny artykuł. Wiedzieliście jaki wpływ mają samoloty na środowisko? Zdziwiły Was oszacowane obliczenia? Dajcie znać w komentarzach na instagramie i facebook’u.

*Observed Arctic sea-ice loss directly follows anthropogenic CO2 emission

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies). Pozostając na stronie, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj więcej tutaj